Materac – jak wybrać właściwy?

Wygodnyu materac w nowoczesnej sypialni

Czy wersalka jest w stanie zastąpić materac? Prawda jest taka, że absolutnie nie ma takiej możliwości. Nawet najlepsza wersalka lub kanapa nie zastąpi prawidłowo dobranego materaca na łóżko. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są to meble najczęściej zbyt twarde, przeznaczone do okazjonalnego snu, a na co dzień do użytkowania w pozycji siedzącej. Czyli takiej, w której niemal cały ciężar ciała spoczywa na niewielkiej powierzchni. Materac na łóżko to z kolei konstrukcja, która stworzona została w celu zapewnienia ciału odpowiedniego podparcia w pozycji leżącej. Warto więc poświęcić tej decyzji większą uwagę pamiętając, że jest to inwestycja nie tylko w komfortowy sen, ale przede wszystkim w zdrowie.

Jaki materac wybrać do spania - czyli dlaczego tak ważny jest odpowiedni jego dobór?

Średnio człowiek śpi około ośmiu godzin na dobę. Zdarza się oczywiście, że jest to mniej, lub więcej jednak przyjmuje się to za taką granicę, której dla własnego zdrowia warto przestrzegać. Oznacza to, że w ciągu miesiąca przesypianych jest 240 godzin, a w ciągu roku 2880. Podczas snu organizm człowieka się regeneruje, nerwy się uspokajają, mięśnie rozluźniają, a temperatura ciała spada. Sen jest podstawowym sposobem na regenerację organizmu. Między innymi dlatego właśnie warto zastanowić się nad tym, jaki materac wybrać. Dobrze dobrany model zapewni komfortowy sen, ale nie tylko. Zadba też o kondycję Twojego kręgosłupa.

Po czym poznać dobry materac? Czym powinien się charakteryzować?

Choć mogłoby się wydawać, że jest inaczej, wcale nie jest tak łatwo wybrać odpowiedni materac na łóżko. Również przez to, że na rynku znaleźć można różne modele - nie zawsze godne uwagi. Do wyboru jest materac bonelowy, kieszeniowy, lateksowy, kokosowy i piankowy. Czy te rodzaje coś Ci mówią? Jeśli nie to w dalszej części artykułu postaramy się pokrótce zaprezentować Ci każdy z nich. Odpowiedzmy jednak najpierw na jedno pytanie, po czym poznać dobry materac? Po pierwsze powinien od w odpowiedni sposób zabezpieczać zarówno Twój kręgosłup, jak i mięśnie, które go okalają. Dobry materac na łóżko powinien być dobrany do:

-wagi i wzrostu;
-pozycji przybieranej w czasie snu;
-indywidualnych potrzeb.

Dzięki temu zwiększasz szansę na to, że obudzisz się zrelaksowany i wypoczęty. Żeby tak było, należy zapoznać się z wypełnieniem materacy dostępnych w sprzedaży. Warto też zwrócić uwagę na to, aby wyróżniał się on właściwościami prozdrowotnymi, a także, aby nie gromadził w sobie kurzu. Ten ostatni punkt jest szczególnie ważny dla alergików.

Waga a odpowiedni dobór materaca - jaka jest zależność?

Przyjmuje się, że cięższe ciało, potrzebuje lepszego podparcia. Osoba, która charakteryzuje się dość dużą wagą, może zapaść się w miękkim materacu, z kolei osoba lekka będzie miała problemy z wyspaniem się na materacu twardym, gdyż nie dopasuje się on do krzywizny jej ciała z uwagi na zbyt mały nacisk. Co prawda zdecydowana większość producentów materacy na łóżko ma własne normy dotyczące twardości, ale można na potrzeby zarówno artykułu, jak i wyboru trochę je uśrednić. Osoby ważące mniej niż 100 kg powinny decydować się na materac średnio twardy, z kolei te ważące powyżej 100 kg na materac twardy. Dla kogo więc przeznaczone są materace miękkie? Przede wszystkim dla dzieci oraz osób, które mają problem z kręgosłupem.

  • dla osób z wagą do 60 kg – optymalny materac o twardości H1 (miękki)
  • waga 60 kg do 100 kg – optymalny materac o twardości H2 (średnio twardy)
  • waga 100 kg do 120 kg – optymalny -materac o twardości H3 (twardy)
  • waga 120 kg do 140 kg – optymalny materac o twardości H4 (bardzo twardy)
  • dla osób z wagą powyżej 140 kg – optymalny materac o twardości H5 (ultra twardy)

     

Wszystko to w teorii brzmi prosto i klarownie. Jednak jak wiadomo, byłoby za łatwo, aby mogło tak zostać. Bardzo często zdarza się, że nawet pomimo większej wagi, osobom, które borykają się z problemami z biodrami lub kręgosłupem nie poleca się twardych materacy. Do tego dochodzą jeszcze indywidualne preferencje, dlatego najlepszym sposobem jest przetestowanie kilku wersji. A co jeśli jedna osoba waży mniej, a druga więcej? Czy trzeba wtedy wybierać dwa oddzielne materace? W takiej sytuacji sprawdzi się materac kieszeniowy, który cechuje się tym, iż drgania nie są przenoszone na drugą część łóżka.

Jaki materac wybrać do spania w zależności od przybieranej pozycji spania?

Najlepszą pozycją do spania jest leżenie na plecach. Dzieje się tak z uwagi na to, że kręgosłup jest wtedy ułożony w naturalnej dla niego pozycji, dzięki czemu żaden mięsień nie jest napięty. W ciągu nocy ciało odpocznie, a Ty obudzisz się bez bólu szyi, bioder, ramion czy też pleców. Nie zawsze jednak ta pozycja może Ci odpowiadać. Jeśli więc śpisz na boku, warto wybrać materac na łóżko, który dopasowuje się do ciała - ramiona, biodra powinny móc zagłębić się w podłoże, dzięki czemu kręgosłup przyjmie linię prostą.

Jaki materac wybrać sprężynowy czy piankowy, a może kokosowy?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki materac wybrać do spania warto pamiętać o tym, że to jego wypełnienie jest najważniejsze. W sklepie Meblostrada24.pl znajdziesz:

 

-materac piankowy - jest to bardzo rozbudowana grupa, w której znajdziesz np. materac z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub poliuretanowej. Pianka wysokoelastyczna cechuje się większą elastycznością w porównaniu z pianką poliuretanową. Znacznie wpływa to na komfort snu. A przy okazji wydłuża żywotność materaca. Pianka termoelastyczna, jak sama nazwa wskazuje zwiększa elastyczność wraz ze wzrostem temperatury;

Przykładowy materac piankowy w przekroju
Przykładowy materac piankowy

-materac kieszeniowy - to konstrukcja wykonana na podstawie sprężyn kieszeniowych, które połączone są ze sobą cienkim woreczkiem tkaninowym. Jest to rodzaj materacy łóżkowych, które zapewniają dużo elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa. Jednocześnie doskonale dopasowują się do ciała. Im więcej sprężyn znajduje się we wnętrzu takiego materaca, tym więcej ma on punktów podparcia. Materac kieszeniowy zapewnia wysoki komfort snu. Jeśli natomiast chodzi o wady, to nie każdemu musi odpowiadać fakt, iż może być trudno się na nim obrócić;

Przykładowy materac kieszeniowy Aady w przekroju
Przykładowy materac pocketowy Aady

-materac lateksowy - charakteryzuje się wysoką twardością oraz dobrą elastycznością punktową. Bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, gwarantując bardzo wysoką higienę snu. Specjalny system otworów sprawia, że wnętrze poddawane jest ciągłemu procesowi wentylacji. Materac lateksowy ma też właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Dlatego polecany jest w szczególności alergikom;

Przykładowy materac lateksowy Gurl w przekroju
Przykładowy materac lateksowy Gurl

-materac bonelowy - zbudowany jest ze sprężyn, które są ze sobą połączone. Sprężyny bonelowe wykonane są z wysokiej jakości drutu. Obłożone obustronnie specjalistyczną przekładką tapicerską i pianką poliuretanową bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Materac bonelowy charakteryzuje się sprężystością progresywną;

Przykładowy materac bonelowy Lupon w przekroju
Przykładowy materac bonelowy Lupon

-materac kokosowy - jest to szczególnie polecana osobom szukającym higienicznego i twarde podłoża do snu propozycja. Materac z kokosem powstaje poprzez połączenie sprężyn oraz pianek z naturalną matą kokosową wykonaną z włókien kokosowych. Wkład utwardza materac i nadaje mu właściwości antyalergiczne. Jest to materac na łóżko, który odporny jest na odkształcenia, przez co będzie służył przez długie lata.

Przykładowy materac kokosowy Aunar w przekroju
Przykładowy materac kokosowy Aunar

Odpowiedź na pytanie, jaki materac wybrać do spania - podsumowanie

Sen jest blisko 1/3 naszego życia. Dbając o komfort podczas tej części, w której jesteś świadomy nie należy zapomnieć o tym, co dzieje się, gdy zapadasz w sen. Warto sprawić, aby czas spędzony w łóżku cechował się najlepszymi możliwymi warunkami. Dlatego wybierz materac lateksowy, kokosowy, piankowy lub inny, który spełni Twoje oczekiwania. Najlepsze propozycje znajdziesz na stronie Meblostrada24.pl. Zapraszamy.

Zaloguj

Megamenu

Lista ulubionych0

Masz

Brak produktów